Smith's Prep+Pared Meal Kit Review

Meal kits are everywhere you look nowadays. From Hello Fresh to Blue Apron, many companies are creating these prepackaged meal kits that are supposed to be an easy and healthy option for cooking at home. 

The other day I went shopping at my local Smith's Marketplace (Also known as Kroger depending where you live) and saw that they had meal kits as well! I've been really wanting to try the other options but they require a subscription and I'm not too sure I want to dive in that deep yet. Finding this option at Smiths was great! I found one that was half off for $7.00 that served two meals. Not too bad... $3.50 a person! However, they typically start at $14.00 for one kit.

I got a vegan option but they have a variety of recipes that meet different dietary needs. That's pretty awesome because my daughter has allergies and sometimes it can be tough planning out meals that she'll be able to eat with us.

My recipe was for the Corn+Black Bean Chilaquiles. I'm sorry I probably should have taken more photos of the box and how it was packaged but I was really hungry! Basically everything has been cut, pre-measured and packaged for you. You just need basic ingredients like oil, salt and pepper. You'll have to settle for a photo of my oven with some of the food being baked.

Top rack are onions, cherry tomatoes, bell peppers and jalepenos. Bottom rack is tortilla strips

Top rack are onions, cherry tomatoes, bell peppers and jalepenos. Bottom rack is tortilla strips

Easy peasy instructions

Easy peasy instructions

I've always been hesitant to get these meal kits because I feel like there is so much waste involved with each item being individually packaged in a plastic bag. I recycled everything I could but I know that many people don't and that is a lot of added waste in our landfills! Then again, meal kits help save waste from spoiled food that people don't eat because they've bought too many of one food item and forgot about it in the fridge. Using everything up at once and having the perfect portion for a meal really cuts down food waste. 

As far as ease of use, honestly anyone could do this. You just throw things together, saute, bake and put together on a plate and you got a meal! It took me only 30 minutes to make this meal AND I used an oven. Usually when there is an oven involved my cooking time runs to at least 1 hour long.

Voila! My end result.

Voila! My end result.

There it is guys, my end result! I have to say it looks almost like the picture from the recipe card. Not only did it look awesome, it was YUMMY. My husband was pretty upset I got a vegan option but ended up eating it all and actually enjoying his meal. This is coming from the biggest meat lover.

What I love about these meal kits is that it gets you out of the monotony of making the same recipe week after week. You don't have to buy a bunch of things that you might not end up eating just because you are trying out a new recipe. It inspired me to think of other recipes that are similar. Not to mention, it also saves time! Some people might think why would I pay for a kit that I have to make myself when I could get take out and have someone else prepare it for me. Why? It's fun to try out something new, you could easily make these recipes with your kids and get them involved. The meals are much healthier than getting takeout at most places and all around ends up being cheaper usually.

I'm a pretty frugal person so I don't see myself buying these for EVERY meal. I wouldn't mind once a week when I just don't know what to cook. Also, my daughter is so excited she is able to help make a meal for our family with these kits. 

Two portions were MORE than enough for two people!

Two portions were MORE than enough for two people!

All in all, I love these meal kits! It would be a cute option for a date night as well, not just for a family. I could see these as great gifts for new parents as well to help them during those first few weeks.